Zalety kominków wolnostojących

Kominki wolnostojące pozwalają cieszyć się magią domowego paleniska w sytuacji, gdy inwestycja w tradycyjną, złożoną konstrukcję kominka nie wchodzi w grę. To tzw. piecyki kominkowe, nazywane często „kozami”, choć w przeciwieństwie do tych klasycznych rozwiązań mają o wiele lepsze parametry cieplne i bardziej estetyczny wygląd. Kiedyś stosowane powszechnie dziś znów wracają do łask jako przytulny element aranżacyjny i dodatkowe źródło ciepła w chłodne dni. Sprawdźmy, jakie są ich zalety i czy warto je kupić.

Kominki wolnostojące jako dodatkowe źródło ciepła

W świetle przepisów polskiego prawa kominek wolnostojący nie może być jedynym źródłem ogrzewania w domu. Może jedynie uzupełniać ogrzewanie centralne czy podłogowe. Świetnie spisze się przede wszystkim w porze jesienno-zimowej. W chłodne jesienne dni zapewni przyjemne ciepło w salonie (czy w sypialni!), stworzy idealne warunki do relaksu z książką czy przy dobrym filmie. W zimie kominek wolnostojący pozwoli szybko ogrzać się po przyjściu do domu, rozgrzać zmarznięte dłonie czy stopy. Zagwarantuje też nieco ciepła w sytuacji, w której główne ogrzewanie ulegnie awarii (np. podczas przerwy w dostawie prądu w przypadku ogrzewania elektrycznego).

Kominki wolnostojące alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań

Piecyki wolnostojące są alternatywą dla tradycyjnych kominków w zabudowie czy masywnych pieców kaflowych. Stawia się je nieopodal ściany z przewodem kominowym i jest to jedyny wymóg do ich montażu. W przeciwieństwie do tradycyjnych „kóz” są sporo większe i o wiele bardziej estetyczne. Obecnie dostępne na rynku rozwiązania wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem. Przeszklone drzwiczki kominka pozwalają obserwować tańczące płomyki ognia, co potrafi skutecznie zrelaksować i wprowadzić w doskonały nastrój. Ponadto piece wolnostojące dobrze oddają ciepło – nagrzewają się o wiele szybciej niż tradycyjnie zabudowane kominki, a emitują je jeszcze na długo po tym, gdy palenisko dogaśnie. Są równie eleganckie i stylowe, a przy tym to znacznie mniej skomplikowana i kosztowna inwestycja. Piecyki kominkowe są już przygotowane do instalacji i zapewniają sporą swobodę aranżacyjną.

Kominki wolnostojące a możliwość wyboru opału

Wolnostojące piecyki są zazwyczaj żeliwne, choć produkuje się je także ze stali. Te pierwsze są cięższe i wolniej się nagrzewają, jednak znacznie dłużej oddają ciepło. Z kolei piecyki stalowe są lżejsze, szybciej ogrzeją pomieszczenie, jednak po wygaśnięciu paleniska również szybciej się wychłodzą. Nowoczesne piece kominkowe są przystosowane do różnego opału, najczęściej jest to drewno lub pellet. W naszej firmie – Kominki Godzic – stawiamy na rozwiązania o takiej mocy, która odpowiada parametrom energooszczędnych czy pasywnych budynków.

Zalety kominków wolnostojących na drewno

Piecyki na drewno zapewniają aktywne ciepło przy minimalnym zużyciu surowca. Szczególnie godne polecenia są żeliwne kominki Jøtul, które wykonywane są ręcznie w Norwegii. To firma, która działa już od ponad 160 lat!  Piecyki te nie tylko wyróżniają się doskonałymi parametrami grzewczymi, ale jednocześnie są pięknym przykładem rękodzielniczej sztuki, która zagościć może w każdym salonie. Płonące drewno oddaje duże ilości ciepła, a przy tym magicznie wygląda i radośnie „trzeszczy”, tworząc niepowtarzalny klimat.

Zalety kominków wolnostojących na pellet

Kominek wolnostojący może cieszyć nie tylko ciało i ducha swoich właścicieli, ale także dbać o stan ich portfela! Jeśli zależy na oszczędności, warto wybrać wolnostojący piecyk na pellet. To najtańszy możliwy opał – to paliwo jest nawet o połowę tańsze niż gaz z butli i o 25% mniej kosztowne niż gaz sieciowy! To praktyczne, ekonomiczne i przede wszystkim ekologiczne źródło ciepła, które pozwala na maksymalną oszczędność kosztów związanych z ogrzewaniem. Nowoczesne piecyki kominkowe na pellet można rozbudować o system kanałów i nawiewów powietrznych, by rozprowadzić gorące powietrze do innych pomieszczeń. W przypadku niewielkiej powierzchni domu, gdy na zewnątrz nie dokucza siarczysty mróz, może się okazać, że ten system ogrzewania będzie wystarczający!

Zalety kominków wolnostojących z płaszczem wodnym

Część propozycji kominków wolnostojących opalanych drewnem wzbogacić można o płaszcz wodny. Ich pierwowzorem są klasyczne wkłady kominkowe, jednak propozycje te wyróżniają się zwiększoną efektywnością i możliwościami grzewczymi. Wolnostojący kominek z płaszczem wodnym, z zachowaniem wszystkich walorów estetycznych i aranżacyjnych tradycyjnego kominka, stanie się dodatkowym źródłem ciepła dla centralnego ogrzewania czy tzw. podłogówki. Pozwala podgrzać także dodatkową wodę użytkową, co finalnie przekłada się na znacznie mniejsze koszty! Dodatkowo dzięki pięknemu wyglądowi stanie się ważnym elementem aranżacyjnym. Niektóre modele oferują m.in. ceramiczną okładzinę paleniska, która na długo pozostaje idealnie czysta.

Mniejsze koszty inwestycji a kominki wolnostojące

Czy warto z ekonomicznego punktu widzenia rozważyć zamiast klasycznego rozwiązania kominek wolnostojący? Cena takiego pieca może być sporo niższa, niż tradycyjnego kominka w zabudowie. Wiele jednak zależy od materiału, rodzaju opału, funkcjonalności i przede wszystkim – parametrów grzewczych. Jednak nierzadko od ceny ważniejszy jest sposób i trudność montażu. Jeśli decyzja dotyczy domu już wybudowanego, to  kominek wolnostojący może być jedynym słusznym rozwiązaniem, które uchroni od gruntownego remontu! W piec wolnostojący doposażyć można także niemal każde pomieszczenie, również te o mniejszej powierzchni. Całość instalacji sprowadza się wyłącznie do podłączenia pieca do przewodów kominowych. Istotny jest też łatwy demontaż, co sprawia, że w przypadku przeprowadzki taki kominek można po prostu ze sobą zabrać i nie trzeba inwestować w nowy piec.

Wyjątkowe możliwości aranżacyjne kominków wolnostojących

Ogromną zaletą wolnostojących piecyków jest także to, że bez przeszkód można zmieniać ich położenie, nie są przykute do jednego miejsca na stałe. To sprawdzi się zwłaszcza w przypadku remontu, gdy zaistnieje potrzeba rearanżacji całego układu pokoju i generalnego przemeblowania. Dodatkowo dostępne na rynku kominki wolnostojące charakteryzują się różną wielkością i stylem wzornictwa. Wszystkie pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale także dekoracyjną. Wybierając spośród dostępnych propozycji, warto więc zwrócić uwagę także na aspekty wizualne kominka, by idealnie dopasować go do stylu aranżacji pomieszczenia. Artykuł powstał we współpracy z firmą Kominki Godzic, oferującą szeroki wybór kominków.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *