Skąd bierze się wilgoć w mieszkaniu? Miejsca najbardziej narażone na występowanie wilgoci to kuchnia i łazienka. Rozwojowi tego problemu sprzyja znajdująca się w tych pomieszczeniach duża ilość pary wodnej, wytwarzana kilka razy dziennie. Nie oznacza to jednak, że wilgoć nie pojawi się również i w innym miejscu domu. Jeżeli w swoim mieszkaniu wyczuwasz nadmierną wilgoć, nie bagatelizuj problemu, gdyż jego skutki mogą być bardzo nieprzyjemne. Tworzące się z wilgoci grzyby i pleśń są nie tylko pewną niedogodnością estetyczną, ale także poważnym zagrożeniem dla zdrowia domowników. Powodują m.in. alergie, choroby dróg oddechowych, bóle i zawroty głowy, problemy skórne oraz obniżenie koncentracji. Co więcej, wilgoć sprzyja także rozwojowi insektów, które na długo rozgoszczą się w ciepłym i mokrym środowisku.
Wilgoć w mieszkaniu nie pojawia się z dnia na dzień. Po czym poznać jej nadmiar?
Przyjmuje się, że optymalny poziom wilgoci w domu powinien mieścić się w przedziale 45-60%. Należy pamiętać o tym, że wilgoć nie pojawia się wyłącznie w kuchni i w łazience. Pierwszym sygnałem problemu są zwykle zaparowane okna i szyby. Jeżeli pranie lub ręczniki w Twojej łazience schną wolniej niż zwykle, na ścianach pojawią się mokre plamy, często pokryte czarnym meszkiem, a w mieszkaniu zaczyna pojawiać się nieprzyjemny zapach stęchlizny, wykonaj pomiar wilgotności powietrza.
Jak zwalczać wilgoć w mieszkaniu?
Ponieważ zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, zacznij walkę z wilgocią od razu gdy tylko zauważysz pierwsze symptomy problemu. Przede wszystkim zadbaj o poprawne usuwanie wilgoci. Sprawdź wentylację – jeśli zajdzie taka konieczność, wyczyść i odsłoń kratki. Podczas gotowania używaj pokrywek i włączaj okap (jeśli go nie posiadasz, uchyl okno). Często wietrz mieszkanie (niezależnie od pory roku) i zadbaj o odpowiednie ogrzewanie pomieszczeń. Jeżeli domowe sposoby zawiodą i problem będzie się utrzymywał dalej, skorzystaj ze specjalnie dedykowanych do tego celu sprzętów. Poziom wilgoci w Twoim mieszkaniu skutecznie obniży np. osuszacz powietrza. Inny sposób na walkę z wilgocią polega na podniesieniu temperatury wewnątrz mieszkania – przydatna w tym celu okazać może się nagrzewnica. Do eliminacji nadmiernej ilości wilgoci w powietrzu użyj także pochłaniaczy wilgoci.
Wilgoć w mieszkaniu i jej skutki
Zbagatelizowana lub zbyt późno wykryta wilgoć w domu, skutkuje pojawieniem się szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów. Jak się pozbyć uciążliwego problemu? Wystarczy sięgnąć po środki chemiczno – grzybobójcze. Sięgając po takie preparaty trzeba pamiętać o tym, że są to substancje silnie szkodliwe dla zdrowia. Na czas odgrzybiania należy ubrać odzież ochronną i rękawice. Nie wolno także zapominać o zabezpieczeniu oczu oraz porządnym wywietrzeniu pomieszczenia po zakończeniu pracy.