Trampoliny sobie nierówne – sprawdź, jaką wybrać!

little girl with down syndrome jumps on a trampoline. she's happy. selective focus

Wraz z nastaniem ciepłych dni na działkach pojawiają się trampoliny ogrodowe. Jeśli i Ty planujesz zakup sprzętu do skakania, podpowiemy Ci, jakie są najlepsze trampoliny ogrodowe dla dzieci i całej rodziny. Warto wiedzieć, czym różnią się od siebie poszczególne modele i który z nich wybrać – w końcu to inwestycja na wiele sezonów.

Jakie są rozmiary trampolin i jak dużą trampolinę wybrać?

Dostępne na rynku trampoliny ogrodowe posiadają różne rozmiary. Powierzchnia do skakania najczęściej ma kształt okręgu o średnicy 252, 312, 374, 404 lub 435 cm. Mniejsze trampoliny w pełni zadowolą najmłodszych użytkowników, natomiast trampolina ogrodowa 400 cm i większa umożliwi swobodne akrobacje nastolatkom i efektywny trening dorosłym. W zależności od rozmiaru i zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych trampolina ogrodowa będzie posiadać inne dopuszczalne obciążenie. Wartość ta mówi o dozwolonej, łącznej wadze osób jednocześnie korzystających z urządzenia. Gdy maksymalne obciążenie zostanie przekroczone, może dojść do uszkodzenia stelaża lub sprężyn, co grozi poważnymi urazami. Przed zakupem sprzętu, wybierz i wymierz miejsce w ogrodzie, w którym docelowo ma on stanąć. Trampolina ogrodowa nie powinna znajdować się w pełnym słońcu ani bezpośrednio pod drzewami lub niskim dachem. Rozmiar trampoliny dopasuj zatem do potrzeb głównych użytkowników i dostępności wolnego miejsca.

Najlepsze trampoliny ogrodowe są przede wszystkim bezpieczne

Podobnie, jak w przypadku każdego sprzętu sportowego, ładny design czy niska cena nie powinny być kryterium wyłącznie decydującym o zakupie danej trampoliny ogrodowej. Absolutnie najważniejsze jest bezpieczeństwo. W końcu ze sprzętu tego korzystają zwykle dzieci. Dlatego upewnij się, że wybrany przez Ciebie model posiada certyfikaty bezpieczeństwa. Bezpieczne trampoliny ogrodowe posiadają:

  • siatkę ochronną wewnętrzną lub zewnętrzną (dla najmłodszych lepiej sprawdzi się ta mocowana wewnętrznie) – wysoką, delikatnie rozciągliwą i bardzo wytrzymałą, zamykaną na zamek i klamrę;
  • odpowiednio zabezpieczone sprężyny;
  • słupy usztywniające pokryte grubą warstwą miękkiej gąbki;
  • solidną i stabilną konstrukcję;
  • drabinkę zapewniającą wygodne i bezpieczne wchodzenie/schodzenie z trampoliny.

Certyfikowany sprzęt polskiego producenta trampolin możesz kupić w sklepie internetowym Dollo: https://dollo.pl/turystyka_i_ogrod/ogrod/trampoliny_i_akcesoria.html.

Dla kogo trampolina ogrodowa z siatką zewnętrzną?

Siatka zewnętrzna montowana jest na zewnętrznym stelażu trampoliny. Na takie rozwiązanie możesz się zdecydować, jeśli ze sprzętu korzystać będą dorośli i dzieci 4+. Główną zaletą trampoliny z zewnętrzną siatką zabezpieczającą jest zwiększona przestrzeń do zabawy, dająca więcej swobody przy wykonywaniu akrobacji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując trampolinę do ogrodu?

Na pewno na sposób zabezpieczenia sprężyn. Muszą być bezpieczne dla użytkownika (zwłaszcza w przypadku trampoliny z zewnętrzną siatką) i skutecznie chronione przed wilgocią. Ważne są także materiały, z których wykonano poszczególne elementy konstrukcji: stelaż, sprężyny i drabinkę. Muszą być odporne na korozję i uszkodzenia. Najlepsza jest hartowana stal. Warto wybrać trampolinę ogrodową w zestawie z dodatkowymi akcesoriami, m.in. z pokrowcem i drabinką, żeby nie trzeba było ich potem dokupywać. Zwróć uwagę, czy wybrana trampolina objęta jest gwarancją. Fakt, że producent udziela kilkuletniej gwarancji, wiele mówi o jakości i trwałości oferowanego produktu.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *