Szpachlowanie i gładzenie ścian – krok po kroku

Gładzie na ścianach kładziemy zarówno pod farbę, jak i pod tapetę. Dzięki nim powierzchnie mieszkania i domu są idealnie płaskie, wyrównane oraz estetyczne. Położenie gładzi to proces wielostopniowy, skomplikowany, ale dzięki naszym wskazówkom łatwiej będzie przejść przez kolejne etapy wyrównywania ścian.

Od czego zacząć kładzenie gładzi i wyrównywanie ścian?

Podczas remontu lub wykańczania nowego mieszkania, trzeba w pierwszej kolejności przygotować sobie front robót. Jeśli przystępujemy do prac wykończeniowych po raz pierwszy, najpierw skompletujmy zestaw narzędzi. Trzeba mieć pod ręką narzędzia, które nie tylko ułatwią i przyspieszą pracę, ale i zapewnią idealnie gładkie, jak lustro ściany. Niezbędnik w czasie malowania, szpachlowania i gładzenia to przede wszystkim szpachelka, packa, wiadro plastikowe lub metalowe, mieszarka, pędzle różnej grubości, papier ścierny i szlifierka do gładzenia tynków na ścianach. W sklepie z materiałami budowlanymi (stacjonarnym lub internetowym), możemy liczyć na poradę eksperta od remontów. Spośród materiałów do tynkowania, potrzebne będą: masa szpachlowa i środek gruntujący w płynie. Narożniki z aluminium przydadzą się zwłaszcza do zabezpieczania starych ścian, podczas remontów. W mieszkaniach i budynkach deweloperskich, ściany są już często w ten sposób przygotowane.

Kolejne kroki od podłoża to gruntowanie i szpachlowanie ścian

Pierwszy etap prac różni się w zależności od stanu budynku. Przygotowanie podłoża ścinany polega na oczyszczeniu jej np. z gwoździ i haków. Następnie możemy gruntować, czyli nakładamy szerokim pędzlem lub wałkiem płyn gruntujący. Po wyschnięciu ściany należy rozpocząć szpachlowanie, które pomaga uzupełnić ubytki, dziury po gwoździach i kołkach i inne nierówności. Do szpachlowania używamy masy szpachlowej. Kupimy gotową masę gipsową lub do samodzielnego rozrobienia. Szpachelką nakładamy jednolitą masę na dziury, ubytki i nierówności w ścianach lub sufitach. W starszym budownictwie mogą pojawić się nierówne naroża. Wówczas powinniśmy nałożyć na nie aluminiowe, metalowe narożniki. Budynki w stanie deweloperskim mają już przygotowane, równe powierzchnie ścian, które nie wymagają narożników. Dopiero po przymocowaniu narożników szpachlujemy ponownie całą powierzchnię ścian. Służy do tego szeroka paca. Gładź nakładamy na packę i delikatnymi, szybkimi ruchami przejeżdżamy packą po ścianie do uzyskania gładkiej, jednolitej powierzchni. Grubość gładzi na ścianie powinna wynosić ok. 2mm.

Szlifowanie ścian i polerowanie ścian

Ostatnim krokiem jest szlifowanie ścian. Jest to czynność, jaką wykonujemy po zaschnięciu gładzi. Papier ścierny mocujemy do specjalnej pacy służącej do polerowania ścian. W przypadku narożników korzystamy z delikatniejszej kostki do szlifowania, by nie uszkodzić spodnich warstw. Tak przygotowane ściany są idealnie gładkie i nadają się do malowania lub klejenia tapet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *