Świetne rozwiązanie na miejską działkę

Miejskie ogródki działkowe wciąż istnieją. Wiele osób przejęło nad nimi pieczę po swoich rodzicach czy dziadkach, ale do końca nie wie, jak je zagospodarować. Jest kilka rozwiązań, dzięki którym można stworzyć przyjemny azyl pełen zieleni w środku miasta.

Na początek – porządki

Może się wydawać, że miejskie ogródki działkowe to relikt przeszłości i nikt poza starszymi osobami już z nich nie korzysta. Nic bardziej mylnego. Coraz więcej osób dziedziczy takie działki i adaptuje je do własnych potrzeb. Są niewielkie, więc nie potrzeba architekta przestrzeni, aby doprowadzić je do idealnego stanu. Podobnie jak w przypadku dużych działek czy ogrodów, również tu należy przeprowadzić prace porządkowe. Ich zakres będzie oczywiście zależał od tego, w jakim stanie jest działka, ale oczyszczanie terenu raczej nie powinno nas przerażać. Przede wszystkim należy zacząć od uporządkowania terenu. Oznacza to pozbycie się wszystkich starych i zbędnych przedmiotów, zagrabienie opadłych liści i przygotowanie do dalszych prac. Warto wcześniej zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne na działce narzędzia – sekatory, kosiarkę, zraszacze, węże oraz podręczny przybornik majsterkowicza, w którym znajdą się śrubokręty, młotek oraz wkręty i gwoździe. Zawsze będą pod ręką, nie trzeba będzie już pożyczać czy wozić ich z innego miejsca. Oczywiście do takich prac nie trzeba sięgać po rozwiązania z najwyższej półki. Dobrze jest poszukać produktów, które mają dobry stosunek jakości do ceny. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się narzędziami przez wiele lat, nie ryzykując uszczerbkiem na domowym budżecie.

Zagospodaruj przestrzeń

Kiedy teren będzie już wyczyszczony, możemy pomyśleć nad kolejnymi krokami. A konkretnie – zaplanować przestrzeń. Najlepiej zacząć od tego, gdzie postawimy domek drewniany. Niewielki, pozwoli przechować wszystkie niezbędne działkowe akcesoria, a w razie niepogody – schronić się przed złymi warunkami. Kiedy już go umiejscowimy, będziemy widzieć, ile przestrzeni pozostało do zagospodarowania. Domki drewniane to rozwiązanie na lata. Wykonane z wytrzymałego drewna świerkowego wytrzymają nawet najgorszą pogodę. Warto jednak pamiętać, aby po postawieniu zaimpregnować całość odpowiednim preparatem – wówczas jeszcze bardziej wydłużamy żywotność całej konstrukcji. Domki takie mają zwykle od 6 d 20 metrów kwadratowych, dzięki czemu każdy będzie mógł wybrać idealny dla siebie pod kątem metrażu działki. Dobrym pomysłem będzie wydzielenie strefy relaksu, gdzie umiejscowimy zestaw wypoczynkowy oraz grilla. W ten sposób zyskamy świetne miejsce do spotkań ze znajomymi w ciepłe miesiące. Warto także pomyśleć o zieleni – można posadzić kilka niewielkich drzew czy krzewów, a także ogródek warzywny. Kto by nie chciał mieć własnych marchewek, pietruszki czy pomidorów?

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *