Obniżenie kosztów remontu

W dobie rosnących cen wiele osób decyduje się na obniżenie kosztów remontu poprzez wykonanie wielu prac samodzielnie. Jak się do tego zabrać, nie mając wielkiego doświadczenia?

Rezygnacja z wykonania „pod klucz”

W przypadku wykańczania domu czy mieszkania, największym kosztem może być inwestycja w wykonanie prac „pod klucz”. Jeśli zdajemy się na biuro projektowe, projektanta wnętrz i ekipę, która po dogadaniu szczegółów zajmie się wykończeniem od A do Z, możemy zapłacić niemałą kwotę. Co prawda zaoszczędzimy sporo czasu, jednakże warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy czas ten wart jest podyktowanej ceny.

Jeśli więc zależy nam na obniżeniu kosztów warto zacząć od osobistego zaangażowania w remont. Nawet jeżeli ostatecznie prace zlecimy ekipie, zapłacimy dużo mniej jeśli sami wybierzemy materiały i elementy takie jak lampy, płytki czy panele podłogowe. Co więcej, podejmując decyzje samodzielnie możemy mieć pewność, że mieszkanie czy dom wykończone będą zgodnie z naszym gustem.

Porównanie ofert – jak robić zakupy z głową?

Kolejną kwestią odnośnie obniżania kosztów remontu jest skrupulatne porównywanie ofert. Kombinacja czasowych promocji, rabatów na poszczególne towary i presji „ten produkt oglądało już dziś 200 klientów” powoduje, że podejmujemy decyzje pod wpływem emocji. Obawiamy się, że dany produkt się wyprzeda, że skończy się ograniczona czasowo atrakcyjna oferta. Jednocześnie może się okazać, że w innym sklepie ten sam towar nawet bez promocji kupić da się w jeszcze lepszej cenie, na lepszych warunkach.

Warto nie tylko porównywać na spokojnie oferty, ale również dopytywać o rabaty. Kupujemy płytki? Zapytajmy czy z uwagi na kupowaną ilość możemy liczyć na obniżkę ceny. Zazwyczaj udaje się wynegocjować nawet kilka procent zniżki, co przy cenach rzędu kilku tysięcy złotych stanowi już konkretny rabat.

Oferty dobrze jest porównywać nie tylko pod kątem ceny, ale również warunków świadczenia usługi. Istotne kwestie to na przykład usługa montażu, czas oczekiwania na dane materiały (na przykład obecnie długo czeka się na drewno). 

Niezbędne sprzęty do przeprowadzenia remontu

Oczywistym obniżeniem kosztów remontu będzie wykonanie przynajmniej części prac samodzielnie. Warto jednak sprawdzić, czy opłaca nam się inwestować w sprzęty potrzebne do wykończenia mieszkania, ponieważ tych jest niemało. W niektórych wypadkach może okazać się, że taniej będzie zlecić wykonanie prac ekipie remontowej, niż kupować drogą maszynę, której już później nie wykorzystamy, ani korzystnie nie odsprzedamy komuś innemu. Jeżeli nie wiemy na przykład, czym ciąć styropian, bardzo dobrze jest zrobić research, sprawdzić jakiego sprzętu potrzebujemy, czy koszt jego zakupu nie przekracza kosztu wykonania usługi, do której jest potrzebny. Szeroką ofertę sprzętów przydatnych podczas remontowania domu czy mieszkania znajdziemy na portalu Allegro.pl. Wśród wielu propozycji wybierzemy z łatwością tę najbardziej atrakcyjną cenowo.

Trzeba mierzyć siły na zamiary

Podczas samodzielnego wykańczania domu czy mieszkania warto przede wszystkim mierzyć siły na zamiary. Jeśli zupełnie nie znamy się na budowlance, powinniśmy rozważyć, które prace są na tyle nieskomplikowane, że poradzimy sobie z nimi bez trudu. Jeśli bowiem okaże się, że zabierzemy się za czynności znaczenie wykraczające poza naszą wiedzę i umiejętności, możemy potem i tak potrzebować pomocy ekipy, która poprawi nasze błędy. W efekcie stracimy nie tylko pieniądze, ale i sporo czasu poświęconego na remont. Pamiętajmy, że czas to pieniądz – czasem oszczędnością w remontowaniu domu czy mieszkania może być zlecenie prac profesjonalistom. Warto w związku z tym korzystać z usług poleconych, sprawdzonych ekip, którym będziemy mogli powierzyć naszą nieruchomość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *