Żeliwne nie są dobrym pomysłem
Klasyczne żeliwne kaloryfery mają charakterystyczną budowę ramienną. Doskonale pasują do kamienicznych, elegancki wnętrz oraz surowych i industrialnych. Natomiast gryzą się z nowoczesnością. Można je co prawda sprytnie maskować specjalnymi osłonami lub malując je na ten sam kolor co ściany, jednak nie są to efektywne rozwiązania. Jeśli planujesz urządzić dom/mieszkanie w stylu nowoczesnym, unikaj żeliwnych urządzeń, a także olejowych, które imitują kształt tradycyjnych grzejników.
A może elektryczne?
Największy wybór kształtów i stylów zapewniają grzejniki elektryczne. Dzięki temu są prawdopodobnie najlepszą opcją, którą można wkomponować do nowoczesnego wnętrza. Poza tym za ich wyborem przemawiają także względy praktyczne. Elektryczne grzejniki są łatwe w montażu i stosunkowo kompatybilne. Nie wymagają żadnego opału, lecz jedynie podłączenia do prądu. Modele wolnostojące można przemieszczać, ogrzewając akurat to pomieszczenie, w którym przebywają domownicy. Z kolei urządzenia do zabudowy można sprytnie ukryć w innym meblu czy ścianie. To duży plus dla sympatyków nowoczesnych wnętrz. Należy jednak pamiętać, że nie każdy grzejnik elektryczny ma nowoczesny charakter. Niektóre celowo imitują klasyczne grzejniki czy nawet kominki. Inne mają bardzo określony charakter np. modele drabinkowe służą do montażu w łazience. Wybór w dużym stopniu zależy więc od tego, jaką ofertę przeglądasz i jaki masz pomysł na wnętrze. Podpowiemy jednak, że istnieje też pewien typ, który pasuje właściwie do każdego wnętrza poza jednym.
Typ, który pasuje wszędzie?
Jeśli nie wiesz, jaki typ wybrać, rozważ inwestycję w grzejnik panelowy. To bardzo estetyczny model, który pasuje zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i tych w przytulnym stylu. Jego forma może się nie sprawdzić jedynie w pomieszczeniach, w których przeważa styl klasyczny (zwłaszcza kamieniczny lub amerykański). Natomiast w nowoczesnej aranżacji odnajdą się świetnie. Można je też dobrze wkomponować w minimalistyczny styl, w którym przeważa tylko jeden kolor np. biel. Pamiętaj tylko, że jeśli chcesz zamaskować grzejnik, musisz wybrać model w barwie, która dominuje w pokoju. Np. biały model jest złym pomysłem na czarnej ścianie. Wprowadzenie tak dużego kontrastu wymaga odpowiedniego planu.