Jak wybrać meble do pokoju nastolatka?

Każde dziecko w końcu osiągnie taki wiek, w którym zacznie być świadome tego co się dzieje. Rodzice powinni zadbać wtedy o wiele aspektów takich jak odpowiednie wychowanie czy dbanie o jego zdrowie. Przychodzi również taki moment, gdy trzeba urządzić własny pokój dziecka. Jak najlepiej to zrobić i czym się kierować? Trzeba przy tym zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Łóżko i materac do pokoju nastolatka

Pierwszym elementem przy urządzaniu pokoju jest jak najbardziej wygodne łóżko. Konkretniej chodzi tutaj o odpowiednio dobrany materac. Aby sen był zdrowy materac nie może być ani za twardy ani za miękki, gdyż może to wpłynąć negatywnie na kręgosłup dziecka. Przy wyborze najlepiej kiedy dziecko samo sprawdza, na którym z nich jest mu najwygodniej. Dobrą metodą jest również zwracanie uwagi na kręgosłup podczas leżenia. Przy leżeniu na boku powinien on być prosty. Jeśli się wygina oznacza to, że materac jest zbyt miękki. Warto też odpowiednio zadbać o długość i szerokość materaca. Zawsze powinien być o ok. 30 cm dłuższy niż osoba, która na nim będzie spała. Z kolei szerokość uzależniona jest od tego czy ktoś ma spokojny sen czy też nie.

Biurko i krzesło do pokoju nastolatka

Kolejny element o jakim powinniśmy pomyśleć to biurko. Tutaj przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, aby nie było ono zbyt niskie, ponieważ wtedy nastolatek ucząc się czy pisząc musiałoby się nad nim pochylać co jest bardzo niezdrowe dla kręgosłupa. Dodatkowo powinno być na tyle duże, aby zmieściły się na nim wszystkie potrzebne przedmioty. Podczas siedzenia każdy ze stawów musi tworzyć kąt prosty podczas podparcie o podłogę czy biurko – wtedy mamy pewność, że postawa jest prawidłowa. Jeśli mamy już biurko nie może przy nim zabraknąć krzesła czy fotela, na którym nasze dziecko będzie siedzieć. Istotne jest, aby również było jak najbardziej dopasowane do wzrostu. Jak dokładnie dobrać fotel? Jego wysokość powinna być taka, aby bez problemu oprzeć głowę oraz musi być wypukłe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Najważniejszy element to możliwość regulacji wysokości fotela. Pozwoli to na ustawienie optymalnej wysokości co jest oczywiście bardzo indywidualnym parametrem. Podobnie powinno być z podłokietnikami w fotel – wysokość musi być regulowana, ponieważ pomaga to w przyjęciu odpowiedniej postawy. Warto zwrócić uwagę na to, aby siedzisko w fotelu było odpowiednio głębokie – pozwoli to na dosunięcie ciała do oparcia. Warto zadbać o to wszystko, aby było dobrane odpowiednio i służyło naszemu dzecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *