Jak przygotować ogród na wiosnę?

Pierwsze cieplejsze dni to motywacja do porządków nie tylko w domu, ale i w ogrodzie. Koniecznie należy pamiętać o tym, w jak dużym stopniu konkretne wiosenne porządkowanie ogrodu wpłynie na jego wygląd w późniejszych miesiącach. Należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, jakie są oczekiwania związane z zagospodarowaniem terenu, ponieważ będzie to miało kluczowe znaczenie dla zakresu prac, których chcemy się podjąć.

Porządki wiosenne- drzewa

Od czego należy zacząć? Podobnie jak sprzątanie pokoju zaczynamy zawsze od najwyższych miejsc, analogicznie postępujemy tutaj. Warto sprawdzić stan drzew i krzewów i jeśli będą wymagały przycięcia, należy to zrobić na wiosnę. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, by wykonać ten zabieg, zanim wypuszczą one nowe pędy i liście. Dlaczego? Znajduje się w nich bardzo dużo soków i przycięcie drzewa lub krzewu, które już zdążyły wybudzić się z zimowego snu, będzie mogło okazać się dla niego zabójcze. Nie tylko będzie miało mało owoców, ale najczęściej grozi to zwyczajnie uschnięciem. Przycinanie drzew i krzewów to nie tylko usunięcie uschniętych gałęzi, ale bardzo często nadanie im właściwego kształtu.

Grabienie i zmiana podłoża

Bardzo wiele osób uznaje, że pozostawienie liści na okres zimowy jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na zabezpieczenie roślin i trawy przed mrozami. Dlatego w sytuacji, gdy przeleżały one cały ten czas, można będzie pozostałość przekopać, bądź też zgrabić. Oczywiście świetnie działa wiosenne grabienie trawy, ponieważ dzięki temu można nie tylko usunąć martwe listki, ale przede wszystkim wzruszyć ziemię. Pozwoli to na szybszy wzrost trawy, natomiast ona sama będzie znacznie mocniejsza i bardziej zielona. W przypadku posiadania obszaru, na którym rosną krzewy i kwiaty, warto zadbać o zmianę podłoża. Wymiana kory czy oczyszczenie kamyków z ziemi to sposób na to, by uzyskać wspaniały efekt. Nie od dziś wiadomo, że jeśli użyje się właściwego podłoża, bądź też oczyści już istniejące, można będzie sprawić wrażenie uporządkowanej i czystej przestrzeni.

Taras i meble do ogrodu

Dla bardzo wielu osób spędzanie czasu wolnego na tarasie jest spełnieniem marzeń. Dlatego wiosną należy nie tylko oczyścić go z pozostałości liści czy piasku, ale również dokładniej umyć myjką ciśnieniową, a jeśli tego wymaga wypastować czy zakonserwować. Jest to też odpowiedni czas na czyszczenie i malowanie mebli ogrodowych. Dlatego wszelkie prace związane ze zmodernizowaniem miejsca do wypoczynku można przeprowadzić na wiosnę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *