Jak odpowiednio oświetlić pokój dla dzieci?

Odpowiednia aranżacja pokoju dla dziecka jest niezwykle istotna dla jego rozwoju. Ważną jej częścią jest odpowiednie oświetlenie.

Oświetlanie pokoju dla dzieci – podstawowe informacje

Podczas planowania wystroju pokoju dla dzieci trzeba kierować się zasadą złotego środka. Wnętrze pomieszczenia, w którym nasza pociecha będzie dorastać, musi być uniwersalne i zapewniać przestrzeń do późniejszych modyfikacji. Nie inaczej ma się to w przypadku oświetlenia, wobec którego wymagania zmieniają się wraz z dorastaniem potomstwa.

Wiek dziecka ma znaczenie

To, w jakim wieku jest dziecko, jest kluczowe w wybieraniu optymalnego oświetlenia do pokoju. Na przykład dla niemowlaków, które większość czasu spędzają, leżąc, odpowiednim będzie niezbyt intensywne światło o ciepłej barwie. Inne potrzeby mają nastolatkowie, którzy pokoju używają również do nauki – tutaj oświetlenie musi mieć kilka źródeł o różnym natężeniu. W przypadku lampy oświetlającej stanowisko przeznaczone do nauki dodatkowo barwa światła powinna być zimna, żeby nie rozpraszać dziecka.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Z punktu widzenia dobra pociech priorytetem przy projektowaniu oświetlenia w ich pokoju powinno być bezpieczeństwo. Lampy powinny być odpowiednio osłonięte i stabilne. Warto również zainteresować się zastosowaniem żarówek LED, które nie nagrzewają się tak bardzo, jak jest to w przypadku żarówek tradycyjnych.

Po drugie funkcjonalność

Oświetlenie w pokoju dla dziecka powinno być funkcjonalne. Dlatego najlepiej pomyśleć o kilku źródłach światła. Mogą to być kinkiety (dostępne w ofercie np. Elampki.pl), lampy podłogowe czy lampy stojące. W zależności od ich ulokowania dobieramy odpowiednią moc żarówek. Ciekawym wyjściem jest zastosowanie lamp z regulowanym stopniem natężenia oraz możliwością zaciemniania.

Po trzecie wygląd

Oświetlenie pokoju dla dzieci powinno współgrać z jego ogólną estetyką. Wrażenie wizualnej harmonii jest bardzo ważne dla samego dziecka, zapewnia bowiem ono poczucie komfortu. Oprócz głównych źródeł światła, a także tych punktowych, warto pomyśleć o oświetleniu dekoracyjnym na przykład w postaci pasków LED. Gdzie kupić elementy oświetlenia do pokoju dla dzieci? Kiedy już mniej więcej mamy ułożony plan oświetlenia do pokoju dla dzieci przychodzi pora na znalezienie odpowiednich elementów do jego wykonania. Najprostszym sposobem jest poszukanie lamp spełniających nasze oczekiwania w sklepach internetowych jak np. Elampki.pl.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *