Ile kosztują szafki fitness do szatni sportowej?

Szatnia sportowa to miejsce, które znaleźć można w każdym ośrodku sportowym, na basenie, w sali gimnastycznej i w wielu innych. Szatnia taka pozwala ćwiczących osobom – niezależnie od tego, czy parają się sportem zawodowo, czy też zupełnie amatorsko – na komfortowe przebranie przed i po treningu. Każda szatnia potrzebuje jednak odpowiednich szafek. Ile kosztują dobrej jakości szafki fitness do szatni sportowej i od czego zależy ich cena?

Czynniki, które wpływają na cenę szafek

W kwestii takiej jak szafki fitness cena jest z całą pewnością wypadkową wielu skomplikowanych czynników. Dlatego też na rynku, wśród wyrobów wielu producentów znaleźć można zarówno szafki bardzo drogie, jak i bardzo tanie. Jednym z najważniejszych czynników, które będą wpływały na cenę, jest materiał, z jakiego wykonane są szafki. Najbardziej popularne są oczywiście klasyczne szafki stalowe, których detale wykonane są z grubej blachy. Popularność takiego rozwiązania leży przede wszystkim po stronie jego praktyczności – szafki takie są trwałe i bardzo łatwe w utrzymaniu. Nieco mniej popularne (choć w ostatnim czasie mocno się to zmienia) są szafki ze sklejki i z drewna. W sposób oczywisty na cenę wpływa również wielkość szafek, która przekładać się będzie nie tylko na to, jak dużo można w nich zmieścić, ale również na to, ile mebli tego typu zmieści się w klasycznej szatni fitness. Duże znaczenie ma również sama konstrukcja szafek, a zwłaszcza sposób, w jaki są one zamykane. Zamknięcia przekładają się oczywiście nie tylko na cenę, ale również na poziom bezpieczeństwa, jaki oferują. Z jasnych względów na to, ile kosztować będzie szafka do tego rodzaju szatni, zależy również od producenta, choć niekonieczne różnice w cenie muszą wprost przekładać się na różnice w jakości. W praktyce cena za pojedynczą szafkę rzadko jest niższa niż 150 złotych, ale może być nawet kilkukrotnie wyższa. Duża różnorodność czynników, które wpływają na koszty zakupu, sprawia, że warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Materiał, z jakiego wykonane są szafki

Najbardziej popularne są klasycznie wykonane szafki stalowe. Tego rodzaju konstrukcje mają zazwyczaj budowę kasetową – to znaczy w jednym module znajduje się kilka, albo nawet kilkanaście szafek. Warto przy tym zaznaczyć, że o ile modele, w których poszczególne moduły są mniejsze, osiągają zazwyczaj wyższe ceny (w przeliczeniu na szafkę), zdecydowanie jest to rozwiązanie tańsze w późniejszej eksploatacji. W razie konieczności wymienić można tylko niewielki moduł. Szafki tego rodzaju są również o wiele tańsze w utrzymaniu. Materiał, z którego zostały wykonane, pozwala na bardzo łatwe czyszczenie, dzięki czemu łatwo można utrzymać dobry wygląd takiego sprzętu. Proste szafki stalowe to rozwiązanie zdecydowanie tańsze, niż szafki wykonane z innych materiałów. Nieco droższe są natomiast szafki drewniane (z drewna zazwyczaj wykonuje się tylko fronty) i w całości wykonane z wysokiej jakości sklejki. Meble takie zyskały ostatnio na popularności przede wszystkim ze względu na niewątpliwe walory estetyczne, które pozwalają na zaaranżowanie nieco bardziej przyjaznej atmosfery w szatni, niż w przypadku użycia klasycznych szafek stalowych. Duża jest tu również różnica w kosztach utrzymania szafek. Modele drewniane nie dają tak dużych możliwości pod względem czyszczenia i konserwacji, a trwałość takich mebli również jest mniejsza.

Sposób zamykania szafek

Bardzo duże znaczenie ma również sposób zamykania szafek ubraniowych. Zdecydowanie najtańsze są szafki niezamykane, oraz takie, które posiadają możliwość zamknięcia na kłódkę (którą przynosi ze sobą użytkownik). Takie rozwiązania są dość popularne obecnie w polskich szatniach sportowych, choć z oczywistych względów nie jest najbardziej optymalne w kwestii bezpieczeństwa. Z kolei szafki do szatni sportowej, które wyposażone zostały we własne zamki, są najczęściej droższe właśnie o koszt tych zamków. Warto przy tym pamiętać, że na rynku znaleźć można szafki z zamkami różnej jakości – od najprostszych, do znacznie bardziej skomplikowanych i bezpiecznych. W wielu miejscach używa się również szafek z zamkami wyposażonymi w zamki na monetę (niewielka kaucja), których cena jest najczęściej nieco wyższa, niż w przypadku szafek ze standardowymi zamkami.

Projekt i wielkość szafek

Duże znaczenie ma również projekt i wielkość. Szafki duże, które pozwalają na swobodne pozostawienie wszystkich ubrań, butów, czy toreb sportowych, to rozwiązanie najdroższe, a także wymagające największej powierzchni szatni. W wielu miejscach stosuje się więc szafki innego rodzaju. Coraz bardziej popularne są modele małe, które pozwalają na bezpieczne przechowanie tylko najcenniejszych rzeczy, podczas gdy ubrania pozostawione muszą być na wieszakach. Takie podejście do tematu oczywiście również się sprawdza, choć z całą pewnością jest mniej komfortowe dla użytkowników. Szafki tego typu wybierane są przede wszystkim ze względu na niższe koszty zakupu.

Producent szafek – jak wybrać najlepszego?

Cena zakupu szafek w największej chyba mierze zależy od producenta. Na rynku znaleźć można obecnie zarówno produkty firm bardzo znanych, o ugruntowanej pozycji na runku, jak i znacznie mniej rozpoznawalnych, które nie cieszą się a razie wielkim zaufaniem klientów. O ile szafki z górnej półki cenowej wymagają zdecydowanie większej inwestycji na początek, to warto zwrócić uwagę na to, że mogą być nieco tańsze w późniejszej eksploatacji. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze musi tak być. Wielu mniej znanych producentów często wchodzi na rynek z produktami tanimi, ale nieodbiegającymi znacznie pod względem jakości od innych.

Czy warto inwestować w szafki wysokiej jakości?

Wszystko zależy od tego, jak intensywnie szafki będą eksploatowane. W miejscach, w których szafki takie używane są przez wiele osób dziennie, zdecydowanie opłaca się postawić na modele jak najlepszej jakości. Dzięki temu zużycie jest mniejsze, a koszty, które będzie trzeba ponieść ze względu na konieczność ich naprawy i konserwacji, będą mniejsze.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *