Farba ceramiczna czy lateksowa – którą wybrać

Farby nowej generacji bazują na innowacyjnych składnikach zapewniających znacznie lepsze krycie ścian oraz jakość koloru. Farby ceramiczne są szczególnie polecane dla alergików, gdyż dzięki unikalnemu składowi nie przyciągają kurzu. Bazują na ceramicznych składnikach, żywicach i pigmentach. Zapewniają piękny, intensywny kolor i nie wydzielają szkodliwych substancji. Są odporne na ścieranie i namaczanie. Pasują więc do dziecięcego pokoju czy kuchni, gdzie ściana może się łatwo pobrudzić. Farby lateksowe mają charakter farb emulsyjnych o specjalnym składzie. Są lekkie, przepuszczają powietrze i dobrze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ściany i sufity narażone są na wilgoć, grzyby i pleśnie. Którą z nowoczesnych farb wybrać? Oto kilka wskazówek.

Różnice między farbami lateksowymi i ceramicznymi

Różnica pomiędzy farbą lateksową o emulsyjnej konsystencji, a ceramiczną, wynika ze specyficznego składu. Lateksowe farby są sprężyste i elastyczne. Pomagają zapobiegać powstawaniu pleśni i grzybów, gdyż przepuszczają powietrze. Z pewnością tego typu farby lateksowe będą idealne do remontu starych mieszkań, zabytkowych domów i przestrzeni narażonych na zawilgocenie. Dlatego korzystając z farb lateksowych w łazience lub kuchni nie musimy obawiać się o wilgoć i wykwity na ścianach. Idealnie sprawdzi się w pralni, suszarni, garażu, piwnicy, na klatce schodowej, we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach gospodarczych. Emulsyjna farba lateksowa dobrze kryje sufit.

Farby lateksowe – wady i zalety

Konsystencja obu farb różni się. Także uzyskiwane kolory mają nieco inny charakter. W przypadku farb lateksowych ściany są bardziej matowe. Natomiast farby ceramiczne tworzą efekt delikatnego połysku i odbijają promienie słoneczne. Antyseptyczne farby są przyjazne alergikom. Zapewniają świeżość i czystość w domu. Są szczególnie polecane do sypialni, pokoików dziecięcych i pomieszczeń wypoczynkowych. Nie zawierają w swoim składzie szkodliwych substancji, są bardzo delikatne i przyjazne dla zdrowia domowników. Producenci farb ceramicznych wzbogacają je dodatkowo w substancje oczyszczające powietrze np. z groźnego dla zdrowia formaldehydu.

Farby ceramiczne – wady i zalety

Powłoki ceramiczne możemy w łatwy i szybki sposób wyczyścić. Są odporne na plamy, nawet te trudno zmywalne, np. tłuszcze, kredki, flamastry czy środki chemiczne. Wybierając farbę ceramiczną, mamy gwarancję trwałego, intensywnego koloru w najmodniejszych odcieniach. Z powodzeniem pomalujemy nią przedpokój, salon i pokój dziecięcy. Sprawdzą się tez w szkołach, przedszkolach, salach zabaw i miejscach, w których przebywają dzieci. Farby ceramiczne można szorować, zmywać i czyścić, co nie pozbawi ich intensywnego koloru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *