Energia, skupienie, relaks. Wybieramy świecę zapachową właściwą na każdą okazję

Zapachy i świece zapachowe mogą towarzyszyć nam podczas codziennych czynności. Będą dobrymi sprzymierzeńcami w tworzeniu nastrojowej, relaksującej atmosfery lub wręcz przeciwnie – dodadzą energii i zmotywują do działania.

Jak zapachy wpływają na nasz nastrój i samopoczucie?

Węch jest potężnym zmysłem, a zapach w niezwykle mocny sposób wpływa na nasze zachowanie, emocje, postrzeganie i wybory. Na pewno takie są nasze intuicje i indywidualne obserwacje, choć niekoniecznie wiemy, jak głęboko one sięgają. Odpowiedzi na to udziela współczesna nauka. Dzięki odkryciom z pogranicza medycyny i psychologii wiemy, że rejon w mózgu odpowiedzialny za zmysł powonienia ulokowany jest w bardzo bliskim sąsiedztwie obszaru odpowiedzialnego za emocje. Sam zmysł powonienia jest bardzo mocno związany z podświadomością i reakcjami emocjonalnymi, które uruchamiają się w wyniku kontaktu z zapachem. Poza emocjami i uczuciami  mogą to być również wspomnienia.  

Świece zapachowe a nastrój

Jeśli przypomnimy i uświadomimy sobie, że emocje są tak naprawdę chemicznym koktajlem, którego produkcja uruchamiana jest pod wpływem konkretnego bodźca, wpływ zapachu na nasze samopoczucie i nastrój przestanie być czymś dziwnym lub tajemniczym. Zapach i świece zapachowe należy zatem traktować właśnie jako zewnętrzny bodziec, który uruchamia w naszym ciele konkretne procesy. Właśnie w ten sposób świece, wpływając na nasze samopoczucie, wpływają na nastrój, który tworzymy.  

Sposób na dobre samopoczucie – zapachy wspierające relaks i wpływające na redukcję stresu

Jak zapachy potrafią zadbać o nasz relaks? Okazuje się, że w niezwykle efektywny sposób. Niezrównana w tej grupie zapachowej jest lawenda. Właściwości jej zapachu zostały dość szczegółowo przebadane. Przede wszystkim wykazano, że aromat lawendy obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) we krwi. Ma przy tym działanie odprężające, relaksacyjne, łagodzi niepokoje, przywraca równowagę emocjonalną. Oczywiście znany jest również ze swoich właściwości ułatwiających zasypianie.   Ale oczywiście lawenda to nie jedyny aromat, który korzystnie wpływa na samopoczucie, ułatwia relaks, działa uspokajająco. W znakomitej większości należą do nich zapachy o cytrusowych nutach: pomarańcza i kwiat pomarańczy, mandarynka, bergamotka. Te aromaty wprawiają nas w bardziej pogodny nastój i pomogą odpędzić czarne chmury znad głowy. Dodać możemy do tego również kwiat róży.  

 Zapachy pobudzające do działania, dodające energii, odświeżające

Kiedy czujemy się ospali, pozbawieni energii lub przemęczeni z pomocą przyjdą nam również konkretne zapachy. Można ich używać w ciągu dnia, dokładnie w tym momencie, kiedy potrzebujemy odzyskać siły i energię do działania. Tego typu zapachów jest nie mało. My zaprezentujemy te, które są nie tylko skuteczne, ale również całkiem popularne, a zatem łatwo dostępne.   Numerem jeden pośród zapachów, które przyjemnie pobudzają, a przy tym pomagają zniwelować zmęczenie umysłowe, jest sosna. Nikogo zapewne nie trzeba przekonywać, jak dalece skuteczny jest to aromat. Wystarczy wyobrazić sobie stary iglasty las i jego niesamowity, żywiczny zapach, który niemal natychmiastowo odświeża umysł i ciało. Drugim zapachem, który pobudza, odświeża i dodaje energii jest delikatna zielona herbata. Jej lekki aromat optymistycznie nastraja do świata, zachęca do działania. Doskonałymi właściwościami wykazuje się także bazylia. Przede wszystkim jest niezastąpiona w łagodzeniu ospałości. Potrafi przywrócić nas „do pionu”, jeśli jesteśmy roztargnieni. Zróżnicowane świece zapachowe można znaleźć w ofercie https://www.sklep.bispol.pl/fragrance-lines  

Wpływ świec zapachowych na poziom koncentracji

By poprawić poziom koncentracji, a tym samym przywrócić umysł do efektywnej aktywności, możemy skorzystać z zapachów należących do grupy pobudzających. Dobrze sprawdzą się tutaj także aromaty cytrusowe, które korzystnie wpływają na ogólne samopoczucie, ponieważ dodają energii witalnej. Doskonałe działanie w kierunku podniesienia koncentracji i niwelowania stanu zmęczenia umysłowego wykazuje mięta. Świetnie sprawdza się tu także dobrze znany nam cynamon – wykazano, że jego zapach poprawia koncentrację.   Dla tych, którzy potrzebują wsparcia w koncentracji polecamy świecę cynamonową lub trójkolorową świecę o aromacie pomarańczy.  

Świece zapachowe na jesień i świece na zimę

Nasze samopoczucie w dużej mierze zależy od tego, w jakim stopniu potrafimy odczuwać przyjemność danej chwili, pory roku. Zapachy pomagają nam odkryć tę najprzyjemniejszą twarz jesieni czy zimy, nawet jeśli za nimi nie przepadamy. Doskonale podkreślają ich nastój, pomagają zrelaksować się.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *