Dom Bez pozwolenia na budowę – Dom 35m2 na zgłoszenie  

Budowa domu możesz być z pewnością spełnieniem marzeń jednej rodziny. Jednak wydatki związane z tego typu inwestycją mogą przerosnąć większość gospodarstw domowych. Zakup działki, wykonanie projektu, uzyskanie specjalnych pozwoleń wiąże się głównie z dużymi kosztami i długim czasem oczekiwania na realizację. Jednakże zmiana przepisów w zakresie prawa budowlanego pozwala na wybudowanie małego domku bez uzyskiwania pozwolenia na budowę co ogranicza dodatkowe koszty oraz czas. Możemy spełnić marzenie bez dużych nakładów finansowych.

Jak wybudować dom bez pozwolenia?

Do tej pory procedura rozpoczęcia domu polegała na tym, że zanim wbiło się przysłowiowy szpadel w glebę trzeba było uzyskać odpowiednie pozwolenia z urzędu gminy. Nawet najmniejsze budowle o charakterze całorocznym musiałby mieć swoje pozwolenie. Zmiana przepisów w tej kwestii umożliwiła postawienie konstrukcji małego domu, który wystarczy zgłosić do odpowiedniego urzędu. Dzięki temu zaoszczędzimy wiele tygodni oczekiwania na decyzję organu budowlanego. Taki dom musi jednak spełniać odpowiednie parametry. Przede wszystkim musi być to budynek wolnostojący, parterowy o powierzchni do 35 metrów kwadratowych, stojący na działce do 500 m kwadratowych. W związku z tym już widać, że nie możemy wybudować domu z poddaszem. Najczęściej takie domy budowane są na obrzeżach aglomeracji lub na wsiach w ich okolicy. Wznoszone również są na ogrodach działkowych. Wyjątkiem są domy o powierzchniach do 50 m kwadratowych, które mogą być wzniesione pod warunkiem, że na działkach są już inne budynki gospodarcze.

Zgłoszenie domu do 35 m 2 bez pozwolenia

Osoba chcąca wybudować domek do 35 metrów kwadratowych składa wniosek ze zgłoszeniem do najbliższego starostwa. Starosta powinien podjąć decyzję w tej kwestii do 30 dni. Jeżeli inwestor w tym czasie nie otrzymałam odpowiedzi ze strony urzędu może rozpocząć prace budowlane. Jest to tak zwana zasada milczącej zgody. W razie jakichkolwiek braków formalnych urząd zobowiązuje inwestora do uzupełnienia brakujących dokumentów. Gdy ten nie wykona zobowiązania starosta może wnieść sprzeciw. Składając wniosek do urzędu inwestor musi dołączyć do niego:

  • Egzemplarze projektu budowlanego w ilości czterech, zawierająca uzgodnienia pozwolenia i opinie,
  • Potrzebne jest również oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością dla celów budowlanych.

W niektórych sytuacjach wnioskodawca musi również dostarczyć szkice oraz rysunki, opisujące zamiar budowania oraz określające zakres i sposób wykonywania prac budowlanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *