Czym jest sterownik pompy CO i jak działa?

Centralne Ogrzewanie może być zautomatyzowane nawet wtedy, gdy nadal wykorzystuje się w nim starszej generacji piec. Aby instalacja grzewcza mogła działać wtedy efektywnie, warto zdecydować się na sterownik pompy CO. Czym dokładnie jest ten element i jakie są główne korzyści wynikające z jego montażu?

Sterownik do pompy CO – co to jest?

Sterownik przeznaczony do pompy centralnego ogrzewania, który określany jest również jako jej regulator, to jeden z najprostszych typów sterowników. Jego zakup także nie jest związany z bardzo wysokim wydatkiem. Zadaniem urządzenia jak sterownik pompy CO jest odpowiednie sterowanie pracą pompy obiegowej, która zamontowana jest w instalacji rozprowadzającej ogrzaną wodę po wszystkich grzejnikach centralnego ogrzewania. Wtedy podgrzana w piecu woda oddaje ciepło do wnętrza, co umożliwia ogrzewanie pomieszczeń podczas chłodnych dni. Sterownik, który montowany jest w instalacji, jest wtedy w stanie sterować pracą pompy zarówno automatycznie, jak i ręcznie – według ustawień wskazanych przez użytkownika. W przypadku pracy automatycznej zastosowanie ma czujnik temperatury, który uruchamia sterownik, a tym samym pompę wtedy, gdy osiągnięta zostanie osiągnięta właściwa temperatura.

Rodzaje sterowników pompy CO

W użyciu znajdują się różne rodzaje sterowników, które dobierane są indywidualnie w zależności od rodzaju instalacji i potrzeb użytkownika. Najprostszy sterownik pompy CO zawiera pokrętło, którym reguluje się poziom temperatury oraz wyłącznik, którym włącza i wyłącza się urządzenie. Można nim również wybrać pracę ręczną albo pracę automatyczną. Sterowniki tego typu działają sprawnie i umożliwiają skuteczne sterowanie pracą pompy obiegowej. W sprzedaży można znaleźć też nowocześniejsze sterowniki wyposażone w zaawansowane systemy automatyki, które wyposażone są we wbudowane wyświetlacze, systemy sterowania radiowego, dlatego można ustawiać na nich parametry bezprzewodowo – bez potrzeby schodzenia do kotłowni.

Dlaczego warto kupić sterownik pompy CO?

Montaż sterownika w instalacji centralnego ogrzewania jest związany z wieloma zaletami. Dlaczego warto zdecydować się na jego zakup? Główne korzyści związane ze stosowaniem sterownika do pompy CO to:

  • oszczędność pieniędzy – można zmniejszyć koszty związane z pracą pompy, a także z ogrzewaniem budynku
  • wygoda użytkowania – sterownik powoduje, że pompą obiegową nie trzeba sterować ręcznie
  • wydłużenie żywotności pompy obiegowej – zastosowanie sterownika powoduje, że pompa nie pracuje niepotrzebnie, dlatego może ona posłużyć na dłużej
  • funkcja antystop – jej zadaniem jest uruchamianie pompy poza sezonem grzewczym co około 10 dni, aby zapobiec jej uszkodzeniu

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *